Počet výsledků: 42

Otevřít filtraci

Oxytocinový zátěžový test hodnotí srdeční akci plodu během kontrakcí dělohy, aby lékař zjistil, jak dobře bude dítě zvládat porod. Za účelem vyvolání děložních kontrakcí je těhotné ženě podána malá dávka oxytocinu. Během testu je monitorována srdeční akce plodu. Oxytocinový zátěžový test se nepoužívá často. Někdy se však provádí v případě nejistoty porodníka, zda je dítě dostatečně silné na to, aby sneslo spontánní porod. Provádí se rovněž v některých případech rizikového těhotenství. Viz také oxytocin, zátěžový test.

Zátěžový test je obecně jakýkoli test či vyšetření, kdy lékař zjišťuje nějakou tělesnou funkci vyšetřovaného člověka při přesně definované zátěži – ať již tělesné (např. ergometrie), metabolické (např. orální glukózový toleranční test), případně i jiné. Viz také oxytocinový zátěžový test.

Zátěžové astma je jednou z forem nealergického astmatu. Zátěžové astma se projevuje při tělesné námaze. U výkonnostních sportovců se může kombinovat s dalšími spouštěči, např. u plavců se může jednat o sloučeniny chloru obsažené ve vodě. Příznaky astmatu nastupují již během tělesné námahy, ale nejvíce jsou pociťovány až po ní.

Substituční terapie testosteronem je jiný název pro substituční léčbu testosteronem.

Test protilátek proti viru SARS-CoV-2, imunologický test neboli rapid test je založen na detekci protilátek (IgA, IgG, IgM), které si lidské tělo vytvoří proti viru způsobujícímu onemocnění COVID-19. Nejedná se tedy o testování přítomnosti viru samotného, k tomu slouží PCR test. V případě testu protilátek se o nepřímý důkaz infekce (probíhající nebo již proběhlé, v závislosti na typu detekovaných protilátek). Prediktivní hodnota tohoto testu je ovlivněna více faktory, např. mírou imunitní odpovědi nebo časem, který uplynul od prvního setkání s virem. Protilátky jsou obvykle detekovatelné až několik dnů od prvních příznaků nemoci. Imunologické testy proto lze použít u jedinců s rozvinutým onemocněním, případně k důkazu toho, že se organismus s virem někdy v minulosti setkal. Pozitivní výsledek takového testu tedy neznamená, že je vyšetřená osoba aktuálně pozitivní nebo nemocná. Na tomto typu testu byla založena i studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval, která proběhla v ČR na přelomu dubna a května 2020 a jejímž cílem bylo zjistit, kolik osob z populace prodělalo nákazu virem SARS-CoV-2, aniž měly příznaky nebo byly diagnostikovány PCR testem. Viz také PCR test.

Imunologický test (na protilátky proti viru SARS-CoV-2) je jiný název pro test protilátek proti viru SARS-CoV-2.

Provokační testy při diagnostice alergií spočívají v tom, že lékař pacienta za přísně kontrolovaných podmínek vystaví kontaktu s alergenem. Rozlišujeme dva hlavní typy: lékové provokační testy, potravinové provokační testy. Viz také alergie, provokační test (obecně).

PCR test je test na přítomnost určité části genetického kódu (DNA nebo RNA) pomocí tzv. polymerázové řetězové reakce. V lékařství se PCR test často používá pro detekci konkrétního mikroorganismu (virus, bakterie apod.) ve vyšetřovaném vzorku (krev, výtěr z krku apod.). V případě testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 se jedná o výtěr ze zadní části nosohltanu. Z něj je poté izolována RNA viru a probíhá detekce pomocí polymerázové řetězové reakce s reverzní transkripcí (RT-PCR). PCR je v současné době považována za zlatý standard pro diagnostiku SARS-CoV-2. Je nutné ale poznamenat, že jde stále pouze o prokázání přítomnosti částic viru ve vzorku. Nevypovídá o vážnosti onemocnění ani o infekčnosti pacienta. Proto také rozlišujeme mezi osobou pozitivní (= pozitivní test na přítomnost viru) a nemocnou (má klinické příznaky onemocnění, tedy např. teplotu, kašel, ztrátu čichu a chuti apod.). Některý pacient může být pozitivní i 3 týdny a stále se u něj nemusí projevit žádné příznaky a nemusí být tedy ani infekční. Viz také test protilátek proti viru SARS-CoV-2.

Provokační test při diagnostice astmatu spočívá v tom, že lékař pacienta za přísně kontrolovaných podmínek nechá pacienta inhalovat látku, která způsobuje zúžení průdušek, případně jej vystaví tělesné zátěži; snahou je vyvolat v průduškách stav obdobný tomu, kterým pacient trpí při akutních astmatických záchvatech. Viz také provokační test (obecně).

Epikutánní test neboli kožní náplasťový test je jeden typ kožního testu při diagnostice alergií. Lékař na kůži horní části zad nebo předloktí nalepí náplasti s alergenem, ty je potřeba nechat v kontaktu s kůži po dobu 48 hodin. Lékař potom náplasti odlepí a zkontroluje výsledek testu.

Zobrazeno 1 až 10 z 42

Počet výsledků